
Risto voittaa aina
Jostain syystä mielenkiintoisimmat hahmot suomalaisessa kulttuurissa juuri nyt ovat Risto-nimisiä.
Dufva hallitsee jääkiekon, Jope Ruonansuun sivupersoonahahmo hauskuudet (tylsyydet) ja hännän huippuna Yli-Härsilä 2010-luvulle kurottavan indiemusiikin.
Syventävissä opinnoissa voi perehtyä Risto Juhanin tekemisiin, joka ei tietenkään ole sukua yhdellekään edellämainituista. Tai sukua samannimiselle Savon seudun monialataiteilijalle.
Yli-Härsilän taide lienee Ristoista ajankohtaisinta. Nykyhetken indierock saa tukea 70-luvun pioneeripunkista ja myöhemmistä konemusiikkityyleistä.
Sanoitusten aiheet käsittelevät kaikkea mielenkiintoista Pupu Tupunasta mielenterveyshäiriöihin. Eklektinen ja rauhaton nykyhetken sielu siis.
Ristoon koukuttuneet tsekkaavat toivottavasti Yli-Härsilän aikalaisista myös Joose Keskitalon. Eksentrinen laulaja-lauluntekijäprofiili elää edelleen vahvasti suomirockin aluskasvillisuudessa. (jn)
Club Continental – Rockfestari Naamat 10-vuotis juhlakiertue! Risto, Tero-Petri – Dynamo perjantaina 8. toukokuuta.