Suden ajan musiikissa yhdistyvät ajattomat suomalaiset runolaulutekstit ja uusi, itse sävelletty musiikki.
15.05.2009 | Teatteri

Tehdas kääntää tragedian komediaksi

Tehdas-teatterin vierailuviikko on jälleen kompakti paketti ajankohtaisia kulttuurimakupaloja.

Jean Cocteaun monologi Ihmisääni on perinteisesti tulkittu hylätyn naisen tragediaksi. Ossi Koskelaisen ohjaama versio teemasta on hylkäävän naisen komedia.

Cont´akti-teatterin Viimeinen kuva on tarina hylätyksi tulemisen ja arvottomuuden kokemuksesta, syyllisyydestä sekä niistä seurauksista, joihin nämä tuntemukset voivat johtaa. Satakunnan taidetoimikunta palkitsi teoksen Käsistä! -näytelmäkäsikirjoituskilpailussa syksyllä 2008

Kalevalan juhlavuoden kunniaksi vierailuviikolla kuullaan myös kansanmusiikkia kahden yhtyeen voimin.

Turkulaisen Hulla Hón äänimaailma muodostuu laulun, udurummun, kitaran ja vaihtuvien instrumenttien muodostamasta kudoksesta. Suden ajan musiikissa yhdistyvät ajattomat suomalaiset runolaulutekstit ja uusi, itse sävelletty musiikki. (jn)

Vierailuviikko TEHDAS Teatterissa 15.-20. toukokuuta.

Satunnainen juttunosto

Juttuarkisto
Turun Aika -näköislehti

Turun Aika -näköislehti

Lue näköislehti